Strona główna

Czy nie jest zaskakujące, że żyletki tak szybko tępią się, mimo że uderzają tylko w miękkie włosy podczas golenia? Naukowcy z MIT w końcu dostarczają wyjaśnienia.

Typowa żyletka jest 50 razy twardsza niż ludzki włos. Dlaczego więc ostrza tak szybko się tępią i trzeba je wymienić? Właśnie to odkrył zespół inżynierów z Massachusetts Institute of Technology (MIT) kierowany przez C. Cema Tasana za pomocą mikroskopu elektronowego.

Domniemanie

Nawet noże stępiają się z czasem, nawet jeśli codziennie rano kroisz tylko miękkie grzanki za pomocą bardzo ostrego noża do ryb z Japonii.

Studio projektowe PutPut prezentuje zmodyfikowane przedmioty codziennego użytku, które zostały zmienione małymi sztuczkami w taki sposób, że nas wkurzają.

Z każdym procesem cięcia usuwana jest niewielka ilość materiału, więc założenie. Tak jest również w przypadku ostrzenia noża.

Obserwacje pod mikroskopem elektronowym

Według MIT nie jest to jedyne wytłumaczenie, dlaczego żyletki muszą być wymieniane tak szybko. Jeśli ostrze uderza w ludzki włos w „niesprzyjających warunkach”, stal jest „naprężona”.

Inżynierowie z MIT mówią o intensyfikacji naprężeń, gdy pierwsze odpryski i pęknięcia stają się niezależne i powodują coraz więcej pęknięć i odprysków - zachodzi rodzaj reakcji łańcuchowej, która ostatecznie prowadzi do tępego ostrza.

Dzieje się to stosunkowo szybko, jeśli ostrze uderza we włosy pod kątem, a nie prostopadle. Tak jest zwykle w przypadku golenia.

Konkluzja

Analizy komputerowe wykazały, że decydujące znaczenie ma nie tylko kąt, ale oczywiście także konsystencja stali. Jeśli skład, stop stali na czubku noża, zmienia się, jest on szczególnie podatny na pękanie i odpryski.

Nadzieja na lepsze ostrza

Zespół wykorzystuje wyniki badań jako okazję do opracowania stali, która jest bardziej odpowiednia na ostrza. Zgłoszono patent. Obecnie podjęto próbę opracowania bardziej jednorodnej stali, która nie tępi się tak szybko.

„Podstawową ideą, która się za tym kryje, jest zmniejszenie niejednorodności, a jednocześnie utrzymanie siły” – mówi zaangażowany w badania Gianluca Roscioli w artykule opublikowanym w czasopiśmie naukowym „Science”. „Wymyśliliśmy, jak zrobić lepsze ostrza. Teraz chcemy właśnie to zrobić”.

»Wskazówka: Najlepsi dostawcy VPN dla większego bezpieczeństwa i ochrony danych

Nie przegap niczego dzięki biuletynowi NETZWELT

W każdy piątek: Najbardziej pouczające i zabawne podsumowanie ze świata technologii!

... jeszcze więcej NETWORLD dla Twojej skrzynki pocztowej

Przeczytaj wcześniej naszą politykę prywatności. Szczegółowe informacje i inne opcje subskrypcji NETZWELT można znaleźć na powiązanej stronie.

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *